Питання. Чоловік, 20.05.1963 року народження. 07.06.2016 року звернувся за призначенням пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (період роботи в зоні відчуження з 09.05.1986 по 25.05.1986 року). Страховий стаж становить 14 років. В якому віці чоловік матиме право на призначення пенсії?

 

Відповідь. Призначення та виплата пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕC, які працювали у зоні відчуження, провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та  Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  на 10 років.

Отже, чоловіки, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у травні 1986 року, мають право на пенсію при досягненні 50-річного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.

На момент звернення заявнику виповнилося 53 роки.

За відсутності 15 років страхового стажу, заявник  не має право на призначення пенсії за віком як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС зі зниженням пенсійного віку.

 

Питання. Я пенсіонерка. Маю посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 4.  2015 року мені призначено пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України  “Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 949,00 грн за наявності страхового стажу 22 роки. Чому така сума і як її обчислюють?

 

Відповідь. Згідно положень Закону України “Про статус і соціальний  захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особам, які постійно проживали чи постійно працювали в зоні посиленого радіологічного контролю не менше як 4 роки станом на 1 січня 1993 року, призначаються пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) із відповідним зменшенням загальновстановленого пенсійного віку, але не більше як на 5 років.

Згідно із Законом, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного законодавством, який з 01.05.2016 відповідно до Державного бюджету України України на 2016 рік становить 1130,00 грн.

За наявності в жінки страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком призначається в розмірі пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Оскільки згідно з поданою інформацією Ваш страховий стаж становить 22 роки, то розмір Вашої пенсії за віком визначається пропорційно набутому страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком. З 01.05.2016 мінімальний  розмір пенсії за віком за наявності в жінки 30 років страхового стажу становить 1130,00 грн, тому розмір пенсії, обчисленої з урахуванням страхового стажу тривалістю 22 роки, становить 828,66 грн. (1130,00 грн. : 360  місяців (30 років належного страхового стажу) х 264 місяці (22 роки набутого страхового стажу).

Водночас, враховуючи положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, до розміру Вашої пенсії встановлено державну адресну допомогу, щоб її розмір був не меншим за 949,00 грн.

 

 

Питання. Маю 37 років страхового стажу, брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у період з 04.10.1987  по 17.12.1987. Чи можуть мені призначити пенсію на підставі довідки військової частини?

 

Відповідь. Згідно зі статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, пенсійний вік знижується на вісім років. При цьому розмір пенсії визначається за нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

До заяви  про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

- про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

- про стаж (трудова книжка, військовий квиток, диплом про навчання тощо);

- довідка про заробіток за будь-які 60 місяців стажу роботи до липня 2000 року (якщо особа бажає або якщо вона не має 60 місяців страхового стажу після липня 2000 року).

Крім того, особа, яка звертається за пенсією, повинна пред’явити паспорт.

Для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у територіальний орган Пенсійного фонду, крім заяви та наведених вище документів, надаються:

 

-                 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (перереєстроване);

 

-                 довідка про період (періоди ) участі в ліквідації  наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою  постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або

 

-                 довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (для військовослужбовців та осіб, призваних на військові збори), або довідка архівної установи ( зокрема, архіву Міністерства оборони), або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особа виконувала роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

 

 

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні