Яндекс.Метрика


  

Зміни в пенсійному забезпеченні державних службовців

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України “Про державну службу” № 889-VIII від 10.12.2015 р. (далі - Закон № 889-VIIІ), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Детальніше...

Питання - відповіді щодо призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

Питання. Чоловік, 20.05.1963 року народження. 07.06.2016 року звернувся за призначенням пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (період роботи в зоні відчуження з 09.05.1986 по 25.05.1986 року). Страховий стаж становить 14 років. В якому віці чоловік матиме право на призначення пенсії?

 

Відповідь. Призначення та виплата пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕC, які працювали у зоні відчуження, провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та  Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  на 10 років.

Отже, чоловіки, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у травні 1986 року, мають право на пенсію при досягненні 50-річного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.

На момент звернення заявнику виповнилося 53 роки.

За відсутності 15 років страхового стажу, заявник  не має право на призначення пенсії за віком як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС зі зниженням пенсійного віку.

Детальніше...

Порядок зарахування пільгового стажу за списками № 1 і № 2

Порядок застосування Списків № 1 і №2  виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383 (далі - Порядок).

          Згідно із цим Порядком під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Детальніше...

Веб-портал Пенсійного фонду – зручна форма індивідуальних послуг

Оскільки портал надає доступ до персональної інформації, то для реєстрації необхідно одного разу з’явитись до управління Пенсійного фонду та написати відповідну заяву. Для реєстрації необхідні: паспорт, ідентифікаційний код, для пенсіонера - номер пенсійного посвідчення, для роботодавця - номер та дата свідоцтва про державну реєстрацію та документи, які підтверджують право реєструватися на веб-порталі від імені організації чи установи.

          У відкритому доступі (без реєстрації) на порталі надається багато корисної інформації з питань пенсійного забезпечення, бланки документів, інструкції щодо їх заповнення тощо. Електронні послуги, які може отримати користувач на порталі після відповідної реєстрації:

- інформацію по нарахованій заробітній платі, з якої сплачені внески
- інформацію з власної пенсійної справи
- формування запитів на попередню підготовку документів
- запис на прийом
- отримання інформації про стан розрахунків платників з ПФУ (для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).

 

 

 

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

                          

Щодо виплати пенсій з 01.07.2016 року

Відповідно до статті 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

З 01 липня 2016 року змінено ставку та базу оподаткування (Закон України від 02.06.2016  № 1411-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення  від оподаткування пенсій» .

Враховуючи внесені зміни, з вказаної дати суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання  оподатковуються якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - 10740 грн, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати; ставка податку становить 18% (пункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 та пункту 167.4 статті 167 Податкового кодексу України). 

При цьому, вищезазначене оподаткування не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (підпункт 164.2.19  пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України).

Звертаємо увагу, що тимчасовий порядок виплати пенсій (який діє до 31.12.2016) для працюючих пенсіонерів, визначений статтею 47 Закону, залишено без змін, а саме:

- особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;

-            у період роботи на інших посадах/роботах пенсія (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 150 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з 01.05.2016 — 1695,00 грн).

Наталя Михайлівна Кобзар

начальник відділу організаційно-інформаційної роботи

управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні 

Про утримання переплат пенсійних коштів у разі працевлаштування пенсіонера

У разі працевлаштування (реєстрації підприємницької діяльності) обов’язково необхідно повідомити про це органи Пенсійного фонду України. Це ж стосується й зміни місця проживання та інших обставин, що можуть вплинути на розмір та своєчасність виплати  пенсії.

Нагадуємо, що з цими вимогами чинного законодавства кожен з пенсіонерів вже ознайомлений при зверненні за призначенням пенсії, особисто підписавшись у заяві відповідного змісту та одержавши “Пам’ятку пенсіонера”.

Неповідомлення або невчасне повідомлення про працевлаштування призводить до незаконних виплат пенсійних коштів, які підлягають поверненню органам Пенсійного фонду.

Відповідальне ставлення до свого обов’язку убезпечить пенсіонерів від проблем по поверненню зайво отриманих коштів. Адже легше попередити безпідставне одержання пенсійних виплат, ніж відшкодовувати значні суми переплат.

Разом з тим, не слід забувати, що в інтересах пенсіонерів повідомляти органи Пенсійного фонду про звільнення з роботи, адже після звільнення пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи. Пенсіонери набувають право на надбавки та підвищення, які передбачені тільки для непрацюючих осіб.

Зокрема, звертаємо увагу пенсіонерів, які проходили реєстрацію підприємницької діяльності, але з різних причин не займалися нею. До того моменту, поки ними не буде надано інформацію про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, вони вважаються працюючими пенсіонерами. А це впливає на пенсійне забезпечення.

Важливо, що у разі звільнення, припинення реєстрації підприємницької діяльності особа повідомляє органи Пенсійного фонду про дату звільнення (припинення реєстрації) шляхом подання заяви.

Начальник відділу з питань призначення та перерахунку пенсій № 2

управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

                                                          Анна Іванівна Демків

Підвищення соцстандартів з травня 2016 року

Законом України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” передбачено підвищення мінімальних соціальних  стандартів двічі на рік: у травні та в грудні.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:
-дітей віком до 6 років;
-дітей віком від 6 до 18 років;
-працездатних осіб;
-осіб, які втратили працездатність.

До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.

 

З 01 травня 2016 року:

- мінімальна заробітна плата - 1450 гривень

- прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць - 1399 гривень

- прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 1130 гривень

Для осіб, які мають повний страховий стаж, інвалідів та одержувачів пенсій у зв'язку із втратою годувальника мінімальна пенсія встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Тож, з 01 травня 2016 року мінімальна пенсія  для зазначених осіб складатиме 1130 гривень.

Нагадаємо, що тривалість повного страхового стажу для розрахунку мінімальної пенсії визначена статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та залежить від часу призначення пенсії:

-для осіб, що вийшли на пенсію до 01.10.2011 - 25 років (чоловіки) та 20 років (жінки);

-для осіб, що вийшли на пенсію, або пенсії яких перераховано з урахуванням стажу та заробітку, після  01.10.2011  -  35 років (чоловіки) та 30 років (жінки).

 За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Також будуть  перераховані надбавки і підвищення, які встановлюються  у процентах від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Із  прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1399 грн) будуть перераховані  тільки надбавки донорам.

Перерахунок у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму буде здійснено тільки непрацюючим пенсіонерам в автоматичному режимі за матеріалами пенсійних справ, тому звертатися в органи Пенсійного фонду  не потрібно (виняток — особи, які звільнилися з роботи та не повідомили про це органи Фонду, в цьому разі слід подати  відповідну заяву та трудову книжку із записом про звільнення).

Звертаємо увагу, що законодавча норма щодо дострокового виходу на пенсію жінок у 55-річному віці за наявності 30-річного стажу діяла у період до 01 січня 2015 року. На сьогодні дія цієї норми не подовжена. Пенсійний вік встановлено  статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (для чоловіків — 60 років, для жінок — за схемою).

 

Нагадуємо пенсіонерам, що для них працюють телефони гарячих ліній як в головному управлінні (35-39-02, 45-39-38 (управління військовослужбовців), у м. Херсоні (42-95-71), так і в підвідомчих управліннях Фонду, де спеціалісти нададуть кваліфіковану допомогу та допоможуть розібратися у законодавчих новаціях.

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

Законом України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” передбачено підвищення мінімальних соціальних  стандартів двічі на рік: у травні та в грудні.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:
-дітей віком до 6 років;
-дітей віком від 6 до 18 років;
-працездатних осіб;
-осіб, які втратили працездатність.

До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані інвалідами в установленому порядку.

 

З 01 травня 2016 року:

- мінімальна заробітна плата - 1450 гривень

- прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць - 1399 гривень

- прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 1130 гривень

Для осіб, які мають повний страховий стаж, інвалідів та одержувачів пенсій у зв'язку із втратою годувальника мінімальна пенсія встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Тож, з 01 травня 2016 року мінімальна пенсія  для зазначених осіб складатиме 1130 гривень.

Нагадаємо, що тривалість повного страхового стажу для розрахунку мінімальної пенсії визначена статтею 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та залежить від часу призначення пенсії:

-для осіб, що вийшли на пенсію до 01.10.2011 - 25 років (чоловіки) та 20 років (жінки);

-для осіб, що вийшли на пенсію, або пенсії яких перераховано з урахуванням стажу та заробітку, після  01.10.2011  -  35 років (чоловіки) та 30 років (жінки).

 За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Також будуть  перераховані надбавки і підвищення, які встановлюються  у процентах від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Із  прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1399 грн) будуть перераховані  тільки надбавки донорам.

Перерахунок у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму буде здійснено тільки непрацюючим пенсіонерам в автоматичному режимі за матеріалами пенсійних справ, тому звертатися в органи Пенсійного фонду  не потрібно (виняток — особи, які звільнилися з роботи та не повідомили про це органи Фонду, в цьому разі слід подати  відповідну заяву та трудову книжку із записом про звільнення).

Звертаємо увагу, що законодавча норма щодо дострокового виходу на пенсію жінок у 55-річному віці за наявності 30-річного стажу діяла у період до 01 січня 2015 року. На сьогодні дія цієї норми не подовжена. Пенсійний вік встановлено  статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (для чоловіків — 60 років, для жінок — за схемою).

 

Нагадуємо пенсіонерам, що для них працюють телефони гарячих ліній як в головному управлінні (35-39-02, 45-39-38 (управління військовослужбовців), у м. Херсоні (42-95-71), так і в підвідомчих управліннях Фонду, де спеціалісти нададуть кваліфіковану допомогу та допоможуть розібратися у законодавчих новаціях.

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні

На контролі - легалізація трудових відносин та заробітної плати

Легалізація трудових відносин та заробітної плати є одним із пріоритетних напрямів діяльності управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні.

З цією метою цього тижня засобами селекторного зв’язку на території Дніпровського ринку міста  фахівцем управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні було передано оголошення, що недотримання роботодавцями законодавства про оплату праці, нелегальна зайнятість з використанням праці працівників без укладення трудових угод не лише негативно впливають на стан наповнення  місцевого та пенсійних бюджетів, а також не забезпечує соціальний захист працівників.

Вкотре нагадали, що зареєструвавшись на веб-порталі Пенсійного фонду України, кожна застрахована особа має можливість контролювати свою зарплату та майбутню пенсію, перевіряти факт сплати внесків та суму, з якої вони перераховуються.

Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні  закликає громадян і роботодавців не порушувати  законодавство та відмовитися від зарплат в “конвертах”. А також користуватися можливістю добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

 

Наталя Михайлівна Кобзар

начальник відділу організаційно-інформаційної роботи

Управління Пенсійного фонду України місті Херсоні

Зустрічі з медичними працівниками

З метою роз’яснення змін, які відбулися в пенсійному забезпеченні медичних працівників з початку року, фахівці управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні провели зустрічі з трудовими колективами комунальних закладів «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О.Тропіних» та «Херсонська обласна клінічна лікарня».

Зокрема, начальник відділу обслуговування громадян Олена Василенко ознайомила майже 200 присутніх про зміни умов призначення пенсії за вислугу років працівникам охорони здоров’я, при цьому наголосила, що починаючи із січня 2016 року на пенсію виходитимуть після досягнення встановленого пенсійного віку (залежить від дати народження особи). Водночас збережено право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку особам, які в період до 01.01.2016 вже мали вислугу років на відповідних посадах не менш як:

-        на 01.04.2015 – 25 років;

-        на 31.12.2015 – 25 років 6 місяців.

Також фахівець Фонду поінформувала медиків про запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення, наголосила на негативних наслідках отримання заробітної плати "в конвертах" тощо. Окремо зупинилася на добровільній участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

У ході обговорення новацій, від медичного персоналу надійшло ряд конкретних запитань, на які вони отримали кваліфіковані відповіді з перших вуст.

       Наприкінець зустрічі всім були роздані спеціально підготовлені для медичних працівників буклети.

 

жовтня 2019
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031